| Number of Poles | 3P |
| Maximum Current | 125A |
| IP Rating | IP20 |
| Power Rating | 55kW |
| Voltage Rating | 690V ac |
| Electrical Phase | 3 |
| Handle Colour | Blue |
| Auxiliary Contacts Available | Yes |
| Range | SIRCO |
| Normal State Configuration | NO/3NC (Auxiliary) |
| Series | SIRCO M |
| Switch Rating | 125A |
| Length | 76mm |
| Width | 124.6mm |
| Depth | 409mm |
| Terminal Type | Screw |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.