| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 21.5mm |
| Width | 7mm |
| Depth | 14.5mm |
| Dimensions | 21.5 x 7 x 14.5mm |
| Contact Resistance | 25 (Initial) mΩ, 65 (After Lifetime) mΩ |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.