| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Current Rating | 12 A @ 125 V ac |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Type | Slide |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Copper |
| Operating Temperature Range | -30 → +65°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.