| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 12 V dc |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 7.2mm |
| Width | 3mm |
| Depth | 1.5mm |
| Dimensions | 7.2 x 3 x 1.5mm |
| Contact Resistance | 80mΩ |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Actuator Material | Glass Fibre Reinforced Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Brass (Fixed Contact), Silver Plated Copper Alloy (Movable Contact) |
| Operating Temperature Range | -10 → +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.