| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8.6mm |
| Width | 4.3mm |
| Depth | 11.5mm |
| Dimensions | 8.6 x 4.3 x 11.5mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 12V dc |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Actuator Material | POM |
| Contact Material | Brass, Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -30 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.