| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Current Rating | 100 mA @ 12 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 12.5mm |
| Width | 2mm |
| Depth | 5mm |
| Dimensions | 12.5 x 2 x 5mm |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Gold Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.