| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 11mm |
| Width | 6.8mm |
| Depth | 7.5mm |
| Dimensions | 11 x 6.8 x 7.5mm |
| Voltage Rating | 125V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.