| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | On-On-On |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 30 V dc |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 12.6mm |
| Width | 6.8mm |
| Depth | 8.7mm |
| Dimensions | 12.6 x 6.8 x 8.7mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -25 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.