| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | On-On-On |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 4 V dc |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 12.5mm |
| Width | 2mm |
| Depth | 5mm |
| Dimensions | 12.5 x 2 x 5mm |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Voltage Rating | 4V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.