| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 350 mA@ 30 V dc |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 11mm |
| Width | 5.6mm |
| Depth | 11mm |
| Dimensions | 11 x 5.6 x 11mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 30V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Silver over Nickel Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.