| Contact Configuration | SPST-2NC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Contact Current Rating | 8 A |
| Terminal Type | Tab |
| Actuator Type | Toggle |
| Length | 23mm |
| Width | 14.9mm |
| Depth | 16.4mm |
| Dimensions | 23 x 16.4 x 14.9mm |
| Mechanical Life | 10000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.