| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 100mA |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 8.85mm |
| Width | 5mm |
| Depth | 2mm |
| Dimensions | 8.85 x 5 x 2mm |
| Contact Resistance | 70mΩ |
| Voltage Rating | 12V |
| Mechanical Life | 10000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.