| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Contact Current Rating | 500 (Non-Switching) mA, 500 (Switching) mA |
| Terminal Type | Pc Pin |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 10mm |
| Width | 2.54mm |
| Depth | 6.4mm |
| Dimensions | 10 x 2.54 x 6.4mm |
| Contact Resistance | 22mΩ |
| Voltage Rating | 50V dc |
| Mechanical Life | 10000 (No Load) cycles, 2000 (Load) cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.