| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Terminal Type | Vertical PC Pin |
| Actuator Type | Lever |
| Length | 7.9mm |
| Width | 5mm |
| Depth | 10.8mm |
| Dimensions | 7.9 x 5 x 10.8mm |
| Contact Resistance | 80mΩ |
| Voltage Rating | 28V ac/dc |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Polyamide |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.