| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| IP Rating | IP67 |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Side |
| Length | 9.5mm |
| Width | 5mm |
| Depth | 8mm |
| Dimensions | 9.5 x 5 x 8mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 20V ac/dc |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Actuator Material | PBT |
| Contact Material | Gold Plated over Nickel Barrier Phosphor Bronze |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.