| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 3 A @ 120 V ac |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Top |
| Length | 14mm |
| Width | 7.7mm |
| Depth | 7.8mm |
| Dimensions | 14 x 7.7 x 7.8mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Voltage Rating | 120V ac |
| Mechanical Life | 20000Cycles |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.