| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 10.16mm |
| Width | 5.08mm |
| Depth | 9.2mm |
| Dimensions | 10.16 x 5.08 x 9.2mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Voltage Rating | 20V ac/dc |
| Mechanical Life | 30000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Gold |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.