| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB |
| Switch Operation | Momentary |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 115 V ac |
| Terminal Type | PCB |
| Actuator Type | Extended, Slide |
| Length | 25.4mm |
| Width | 7.37mm |
| Dimensions | 25.4 x 7.37mm |
| Voltage Rating | 115V |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Copper Alloy |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.