| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 300 mA @ 115 V ac |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Actuator Type | Slide |
| Length | 17.38mm |
| Width | 7.37mm |
| Contact Resistance | 40mΩ |
| Voltage Rating | 115V |
| Mechanical Life | 15000Operations |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.