| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Switch Operation | Latching |
| Contact Current Rating | 250 mA @ 125 V ac |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Actuator Type | Top |
| Length | 10.16mm |
| Width | 7.37mm |
| Dimensions | 10.16 x 7.37mm |
| Voltage Rating | 115V |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.