| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 15 A @ 125 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Screw |
| IP Rating | IP67 |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Anodised Aluminium; Brass |
| Voltage Rating | 125 V ac, 28V dc |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Mechanical Life | 40000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.