| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 12 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| IP Rating | IP67 |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Brass |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.