| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 4 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder Lug |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 6.5mm |
| Actuator Length | 6.3mm |
| Actuator Material | Brass |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Panel Cut Out Size | 6.5 (Dia.)mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver |
| Standards Met | CECC 96201-007, CSA, UL, UL Recognised, VDE |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.