| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | PC Terminal |
| Illuminated | No |
| Actuator Length | 10.5mm |
| Actuator Material | Nickel Plated Brass |
| Voltage Rating | 20V ac/dc |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Gold Plated Brass |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.