| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V dc |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 7.5mm |
| Actuator Material | Brass |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.