| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 5 A @ 28 V dc |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Length | 11.43mm |
| Actuator Material | Chrome Plated Brass |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver Plated |
| Standards Met | RoHS |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.