| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| IP Rating | IP67, IP68 |
| Panel Cut Out Width | 11.43mm |
| Panel Cut Out Diameter | 12.45mm |
| Actuator Length | 16.87mm |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Panel Cut Out Size | 12.45 (Dia.) x 11.43mm |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.