| Contact Configuration | 3PDT |
| Switch Operation | On-Off-On |
| Contact Current Rating | 4 A @ 30 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| IP Rating | IP67 |
| Panel Cut Out Height | 5.5mm |
| Panel Cut Out Diameter | 6.1mm |
| Actuator Length | 10.5mm |
| Actuator Material | Phenolic |
| Voltage Rating | 30 V dc, 125 V ac, 250V ac |
| Panel Cut Out Size | 6.1mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Coin Silver |
| Standards Met | UL Listed |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Operating Temperature Range | -45 → +140°C |
| Maximum Operating Temperature | +140°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.