| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V dc |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 3.8mm |
| Actuator Material | PES |
| Contact Resistance | 0.1Ω |
| Contact Material | Gold Plated Phosphor Bronze |
| Mechanical Life | 30000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.