| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 3.8mm |
| Voltage Rating | 28V dc |
| Contact Resistance | 100mΩ |
| Contact Material | Gold Plated |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Mechanical Life | 30000 (F.G.H.R.S.T) cycles, 50000 (D.E.N.P) cycles |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.