| Contact Configuration | DPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 20 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder Lug |
| IP Rating | IP40 |
| Illuminated | No |
| Panel Cut Out Diameter | 12.5mm |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Brass |
| Voltage Rating | 30 V dc, 125 V ac, 250V ac |
| Contact Material | Copper |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.