| Contact Configuration | 3PDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 20A (AC), 20A (DC) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Quick Connect |
| Illuminated | No |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Chrome Plated Brass |
| Voltage Rating | 30 V dc, 125V ac |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.