| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 3 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| IP Rating | IP65 |
| Illuminated | Yes |
| Panel Cut Out Diameter | 12.5mm |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | PC |
| Panel Cut Out Size | 12.5mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver Plated Silver Copper or Gold Plated Copper (Stationary); Gold Plated Silver Alloy or Copper (Movable) |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Operating Temperature Range | -10 → +55°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.