| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| IP Rating | IP65 |
| Panel Cut Out Width | 4.9mm |
| Panel Cut Out Height | 6.2mm |
| Actuator Length | 6.3mm |
| Actuator Material | Nickel Plated Brass |
| Voltage Rating | 28V ac/dc |
| Panel Cut Out Size | 6.2 x 4.9mm |
| Contact Resistance | 50mΩ |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Standards Met | UL 94V-0 |
| Mechanical Life | 50000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.