| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 4 A@ 30 V dc, 6 A@ 125 V ac |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Illuminated | No |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Standards Met | CSA, UL |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.