| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 16 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| Actuator Length | 16.76mm |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Material | Fine Silver; Silver Cadmium Oxide |
| Standards Met | RoHS |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.