| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off |
| Contact Current Rating | 16 A @ 125 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Tab |
| Illuminated | Yes |
| Panel Cut Out Diameter | 20.2mm |
| Actuator Length | 16mm |
| Actuator Material | PC |
| Voltage Rating | 250V |
| Panel Cut Out Size | 20.2mm |
| Contact Resistance | 0.05Ω |
| Standards Met | CQC, CSA, ENEC, UL, VDE |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.