| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 5 A (250 V ac/28 V dc),2 A (250 V ac) |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Actuator Length | 10.41mm |
| Actuator Material | Brass |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Standards Met | RoHS & Lead Free |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.