| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V dc |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| IP Rating | IP67 |
| Actuator Length | 6.1mm |
| Actuator Material | Brass |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Material | Gold |
| Standards Met | RoHS & Lead Free |
| Mechanical Life | 30000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.