| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-(On) |
| Contact Current Rating | 5 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | PCB |
| Terminal Type | Through Hole |
| Panel Cut Out Width | 6.86mm |
| Panel Cut Out Height | 12.7mm |
| Actuator Length | 17.56mm |
| Actuator Material | Chromium Plated Brass |
| Panel Cut Out Size | 12.7 x 6.86mm |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Silver Plated Brass |
| Standards Met | RoHS & Lead Free |
| Mechanical Life | 40000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.