| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | (On)-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 6 A @ 250 V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Diameter | 6.2mm |
| Actuator Length | 10.5mm |
| Actuator Material | Chromium Plated Brass |
| Voltage Rating | 125 V ac, 250V ac |
| Panel Cut Out Size | 6.2mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver Plated Copper Alloy |
| Mechanical Life | 50000Cycles |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.