| Contact Configuration | SPST |
| Switch Operation | On-Off-(On) |
| Contact Current Rating | 400 mA @ 20 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Actuator Length | 17.5mm |
| Actuator Material | Nickel |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Gold Over Nickel Plated Copper |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.