| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 4 A @ 30 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Solder |
| Panel Cut Out Diameter | 6.2mm |
| Actuator Length | 10.5mm |
| Actuator Material | Chrome Plated Brass |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Resistance | 0.01Ω |
| Contact Material | Fine Silver |
| Standards Met | CSA Recognised, RoHS, UL 94V-0 |
| Mechanical Life | 100000Operations |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.