| Contact Configuration | DPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 4 A @ 28 V dc |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Wire Lug |
| Panel Cut Out Diameter | 6.43mm |
| Actuator Length | 10.49mm |
| Actuator Material | Nickel Plated Brass |
| Voltage Rating | 125 V ac, 28V dc |
| Panel Cut Out Size | 6.43mm |
| Contact Resistance | 10mΩ |
| Contact Material | Silver Clad Copper Alloy |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.