| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Operation | On-On |
| Contact Current Rating | 0.4VA |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Terminal Type | Through Hole |
| Panel Cut Out Diameter | 4.88mm |
| Actuator Length | 5.61mm |
| Actuator Material | Nickel Plated Copper Alloy |
| Voltage Rating | 20V |
| Panel Cut Out Size | 4.88mm |
| Contact Resistance | 20mΩ |
| Contact Material | Gold Plated Nickel |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.