| Model | BMP51 |
| Application | 5s and Visual Workplace, Buildings and Grounds, Facility, Lean, Logistics/Warehousing, Maintenance and Operations ID, Workplace Safety and Compliance |
| Maximum Label Width | 38mm |
| Lines of Printing | 25 |
| Handheld | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Plug Type | Type G - British 3-Pin |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Resolution | 300dpi |
| Wireless | Yes |
| Connection Port | Bluetooth, Ethernet (optional), USB, WiFi |
| Dimensions | 155 x 261 x 91mm |
| Width | 155mm |
| Depth | 90mm |
| Height | 255mm |
| Weight | 5.7kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.