| Product Type | Cable Labels |
| Label Height | 12.7mm |
| Výška štítku | 12.7mm |
| Label Width | 50.8mm |
| Label Quantity | 250 |
| Background Colour | Yellow |
| Series | CM-SCE-TP |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Material | Radiation Cross Linked Polyolefin |
| Maximum Operating Temperature | +135°C |
| Resistant To | Fluid, Fungus, Heat, Solvents |
| Cable Diameter Range | 12.5mm |
| Series | CM-SCE-TP |
| Operating Temperature Range | -55 → +135 °C |
| Tensile Strength | 10.3MPa |
| Standards Met | ASTM G21, EN45545-2, MIL-PRF-5606, MIL-PRF-7808, SAE-AS- 8243 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.