| Product Type | Heatshrink Labels |
| Label Width | 50mm |
| Diameter | 12.7mm |
| Label Quantity | 250 |
| Background Colour | Yellow |
| Material | Polyolefin |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Material | Polyolefin |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Resistant To | Abrasions, Cleaning Solvents, Industrial Fluids |
| Cable Diameter Range | 4.64 → 10.79mm |
| Operating Temperature Range | -30 → +105 °C |
| Tensile Strength | 8MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.