| Material | Zinc Plated Steel |
| Shackle Type | Bow Shackle |
| Pin Type | Screw Pin |
| Safe Working Load | 1t |
| Shackle Diameter | 9.65mm |
| Jaw Width | 16.8mm |
| Pin Diameter | 11.2mm |
| Finish | Zinc Plated |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.