| Material | Zinc Plated Steel |
| Shackle Type | Bow Shackle |
| Pin Type | Split Pin |
| Safe Working Load | 2t |
| Shackle Diameter | 12.7mm |
| Jaw Width | 20.6mm |
| Pin Diameter | 16mm |
| Finish | Zinc Plated |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.